Centrum Pojazdów Elektrycznych

Projekt Centrum Pojazdów Elektrycznych powstał w odpowiedzi na założenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Zgodnie z tą dyrektywą państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić do dnia 31 grudnia 2020 r. odpowiednią liczbę publicznie dostępnych punktów ładowania, aby zapewnić możliwość poruszania się pojazdów elektrycznych przynajmniej w aglomeracjach miejskich/podmiejskich i innych obszarach gęsto zaludnionych oraz w sieciach określonych przez państwa członkowskie. Idealnie systemy takie powinny być wyposażone w inteligentne systemy pomiarowe i współpracować z każdym modelem pojazdu.

Aby ułatwić realizację tego celu, Klaster Green Cars planuje budowę największego w Europie centrum projektowania i budowy pojazdów elektrycznych oraz towarzyszącej im infrastruktury. W ofercie Klastra mają znaleźć się rozwiązania dedykowane dla prywatnych użytkowników, jak i dla transportu miejskiego z zakresu produkcji i konwersji pojazdów, tworzenia urządzeń infrastruktury ładowania i towarzyszących im rozwiązań informatycznych. Oferowane produkty i usługi mają docelowo być zintegrowane, kompleksowe i skalowalne.

Obecnie Klaster koncentruje swoją działalność na stworzeniu największego w Europie Centrum Pojazdów Elektrycznych. Instytucja ta będzie odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań w aspektach mobilności elektrycznej, takich jak montaż i konwersja pojazdów osobowych i autobusów, produkcja infrastruktury towarzyszącej oraz opracowywanie i programowanie systemów internetowych, serwisów obsługi i aplikacji do zarządzania pojazdami elektrycznymi. Produkty znajdujące się w ofercie Klastra Green Cars mają odpowiadać potrzebom polskich odbiorców i zapewniać najwyższą, światową jakość w przystępnej cenie.

Montaż pojazdów o napędzie elektrycznym

W Centrum Pojazdów Elektrycznych mają być produkowane następujące pojazdy:

  • autobusy miejskie:
    •  Projekt linii montażowej autobusów elektrycznych realizowany jest od 2017 roku. Pojazdy wyposażone są w baterię zapewniającą godzinę użytkowania pojazdu, co w zupełności wystarcza w warunkach miejskich. Ponadto mogą one być doładowywane podczas postoju na przystankach – rozwiązanie to nie wpływa na wydłużenie czasu podróży i komfort pasażerów. Oferowane autobusy są tak pojemne jak konwencjonalne modele z silnikami spalinowymi. Rozwiązanie to może zainteresować przede wszystkim samorządy i władze miast – elektryczna komunikacja miejska może przyczynić się do polepszenia warunków panujących w aglomeracji, począwszy od poprawy jakości powietrza atmosferycznego aż po obniżenie poziomu hałasu – silniki elektryczne są cichsze niż spalinowe.
  • lekkie pojazdy dostawcze do 3,5 tony oraz specjalne pojazdy miejskie:
    •  Elektryczne pojazdy o masie do 3,5 tony wyposażone zostaną w baterię starczającą na godzinę pracy. Będą one produkowane z przeznaczeniem na miejskie pojazdy użytkowe np. do pielęgnowania terenów zielonych, konserwacji dróg i infrastruktury miejskiej, jak również przewozu osób niepełnosprawnych i ciężkiego sprzętu. Mogą one pokonać do 60 km na jednym ładowaniu przy ciągłym utrzymaniu ich funkcji dodatkowych.
  • niskoemisyjne pojazdy osobowe:
    •  Zastosowanie silnika elektrycznego pozwala na komfort jazdy i ekonomiczne rozwiązanie do poruszania się po przestrzeni miejskiej. Jedynie 6 h wystarczy do pełnego naładowania akumulatora co wystarczy na pokonanie ponad 100 km.
  • jednoślady o napędzie elektrycznym:
    •  Zastosowanie silnika elektrycznego pozwala na cichą jazdę bez wytwarzania zanieczyszczeń powietrza dając najwyższy komfort jazdy. Łatwy sposób ładowania pozwala na całkowite naładowanie akumulatora w 6-8h. Pokonanie dystansu 100 km kosztować go będzie jedynie ok. 3 zł.

Montaż terminali ładowania pojazdów elektrycznych

Rozwój rynku pojazdów elektrycznych i konwertowanych powinien iść w parze z rozwojem infrastruktury ładowania pojazdów. Dlatego też w ramach projektu „Centrum Pojazdów Elektrycznych” montowane będą stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Najciekawszym spośród proponowanych rozwiązań jest prototyp stacji ładowania pojazdów elektrycznych z modułami stykowymi i bezstykowymi.

Główną cechą tego rozwiązania będzie jego modułowa konstrukcja. W wersji podstawowej rozwiązanie dedykowane będzie dla samochodów osobowych, jednak poprzez rozszerzenie produktu podstawowego o dodatkowy moduł możliwe będzie zwiększenie jego mocy ładowania na potrzeby np. autobusów lub pojazdów dostawczych. Ponadto stacja wyposażona będzie w magazyn energii i funkcję kompensacji mocy biernej na sieci. Stacja produkowana będzie z polskich komponentów i będzie współpracowała ze wszystkimi modelami pojazdów wyposażonych w gniazdo ładowania CCS lub płytkę indukcyjną.

Przedstawione rozwiązanie to innowacja na skalę światową. Dotychczas żadna z dostępnych komercyjnie stacji ładowania pojazdów elektrycznych nie łączyła w sobie funkcji ładowania stykowego i bezstykowego. Ładowanie za pomocą wtyczki wykorzystywane jest powszechnie w samochodach osobowych, zaś panel ładowania indukcyjnego zaprojektowany został z myślą o pojazdach komunikacji publicznej. Usytuowanie stacji ładowania np. w okolicach przystanków będzie umożliwiało ładowanie pojazdu w trakcie odbywania kursu. Proces ten będzie odbywał się w sposób niezauważalny dla pasażerów.

Ta innowacyjna i wysoce zaawansowana technologia jest możliwa do wprowadzenia do użytku dzięki współpracy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT). Połączenie sił umożliwia badania i rozwój niezbędnej technologii, która będzie wykorzystana do bezstykowych stacji ładowania oraz podczas rozwoju obecnej sieci ładowania. CEZAMAT posiada własną strukturę i projekty badawcze dotyczące technologii przechowywania i transferu energii, które oferują dobrą podstawę do rozwoju bezstykowych baz ładowania.