Kongres Smart City / EkoZakopane
Kongres Smart City jest organizowany przez użytkowników platformy Smart EcoSystem – unikalnego systemu przeznaczonego dla podmiotów zajmujących się opracowywaniem innowacyjnych projektów. Użytkownicy platformy to instytucje naukowo-badawcze, instytucje otoczenia biznesu i przedsiębiorstwa, których celem jest wprowadzanie na rynek rozwiązań i budowanie konkurencyjności polskiej gospodarki.
W oparciu o doświadczenia podmiotów tworzących Smart EcoSystem powstał Kongres Smart City. Tematyka konferencji dotyczy idei inteligentnych przestrzeni i struktury inteligentnego miasta. Ta pionierska inicjatywa ma ułatwić funkcjonowanie ośrodków miejskich poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie energii, transportu oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych. Koncepcja inteligentnego miasta jako jeden z kluczowych projektów Unii Europejskiej idzie w parze z realizacją pakietu klimatyczno-energetycznego narzuconego przez Komisję Europejską. Zaangażowanie miast w budowę Smart City umożliwi realizację celu, jakim jest redukcja emisji CO2 o 20% do 2020 roku oraz osiągnięciu niezależności energetycznej. Inteligentne miasta już istnieją i są najlepszym dowodem na to, że najlepszym kierunkiem rozwoju współczesnych aglomeracji jest właśnie tworzenie miast inteligentnych.
Cele Kongresu:
Kongres stawia sobie za cel odpowiedzi na pytania dotyczące przełożenia teorii Smart City na konkretne rozwiązania. Rozważane będą kwestie budowy potencjału gospodarczego i podnoszenia jakości życia mieszkańców przez zintegrowane działania. Jednocześnie Kongres Smart City ma na celu poruszanie dyskusji na temat odpowiedzialnej polityki wprowadzania innowacji do życia codziennego w taki sposób, by pozwalały one na zachowanie zasobów środowiska dla przyszłych pokoleń. Szeroko omówione zostaną dostępne źródła finansowania na innowacyjne projekty oraz udzielone informacje dotyczące przygotowania wniosku o dotację z UE.
Tegoroczny Kongres Smart City jest kontynuacją serii poprzednich spotkań. Od grudnia 2012 w polskich miastach cyklicznie odbywały się spotkania w ramach Kongresu Smart City. Konferencje przeprowadzono w Kielcach podczas Targów ENEX i EKOTECH, w Poznaniu w trakcie kongresu ENVICON, w Sosnowcu w ramach Transport Innovation Forum oraz w Gdyni. Patronat honorowy nad Kongresem objęli Prezydenci poszczególnych miast wojewódzkich. W trakcie spotkań poruszono tematy istotne dla sprawnego zarządzania przestrzenią publiczną oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych – inteligentnych sieci informatycznych, zielonego transportu, infrastruktury ekologicznej czy usług mobilnych.
W trakcie spotkań zaprezentowana została elektryczna taksówka, która powstała dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej. Projekt ten charakteryzuje się dużym zaawansowaniem technologicznym i innowacyjnością, co zostało docenione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Prototyp pojazdu zajął bowiem pierwsze miejsce w konkursie „Innowacyjny Projekt” organizowanym przez PARP.
Inicjatywą cieszącą się ogromnym zainteresowaniem był również projekt „EKO Zakopane Smart City – proekologiczne i innowacyjne technologie transformacji miasta”, który odbył się 18 grudnia 2012 roku w warszawskim hotelu Bristol. Projekt był jednym z pierwszych kroków podjętych przez władze miasta w oparciu o strategię promocji marki Zakopane, która została opracowana w 2012 roku. Dzięki niemu stolica Podhala stała się polskim prekursorem nowego trendu – Smart City.
Smart City:
Kongres skierowany jest do dziennikarzy branżowych specjalizujących się w takich dziedzinach jak: ekologia, energetyka, motoryzacja, innowacyjne technologie oraz praktyków i teoretyków zajmujących się rozwojem inteligentnej metropolii, m.in. zarządzających miastem samorządowców, przedstawicieli sektora usług komunalnych i usług turystycznych (w tym turystyki biznesowej), planistów, urbanistów, projektantów.